Copyright 2016
Mahal Architects

Toplumsal Cinsiyet ve Kent-Mekan Konferansı

Mahal Architects kurucu ortaklarından Burcu Tüm ‘Kadınların Kamusal Mekan Talebi: Bacaklarını Topla örneği’ başlıklı bildirisini, TMMOB Şehir Plancıları Odası Kadın Komisyonu’nun düzenlediği ‘Toplumsal Cinsiyet ve Kent-Mekan’ konferansında sundu.

Ayazma: Bir Başkalaşım Hikayesi

Tarihte, Ayazma şifalı ve yararlı özellikleri açısından kutsanan kaynaklardır. İstanbul’un Küçükçekmece ilçesi, bu kaynakların etrafında yavaş yavaş kurulmuştur. Özgün adının aksine, bu şifalı kaynak suları kentsel gelişim sonucu zehirli hale gelmiştir.

Tarihçesi, çevre ve kaynakları açısından dönüşü olmayan değişikliklerin yaşandığı İstanbul şehrinin bir kaç yıl içerisinde içine düştüğü genel kargaşayı simgeliyor. Bu fotoğraf sergisi, sizlere yeniden bu mahalle atmosferini yaşatmayı ve yerel düzeyde olduğu kadar şehrin diğer bölgelerinde de ortaya çıkan bazı sorunları daha iyi anlamamızı hedefliyor.

Fotoğraflar : Saner Şen / NAR Photo
Küratör : Céline Pierre-Magnani
Yerleştirme tasarımı : Mahal Architects / Burcu Tüm

MT4 Atölye Yürütücülüğü

Mahal Architects kurucu ortaklarından Pınar Bayraktar, Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Mimari Proje 4 dersi Proje yürütücülüğüne, 2016-2017 güz döneminde devam etmektedir.

Sciences Po

Mahal Architects kurucu ortaklarından Burcu TÜM, SciencesPo / Institut d’études politiques de Paris (Paris Siyasi Bilimler Akademisi)’nin düzenlediği ‘Femmes d’Avenir en Méditerranée’ (Geleceğin Akdeniz Kadınları) programına 2016 yılında Akdeniz bölgesinde katılan yirmi iki kadından biri olmuştur.